10 tipov ako zlepšiť vašu neverbálnu komunikáciu počas video hovorov

V dôsledku pandémie sa väčšina našich pracovných aktivít musela preniesť do virtuálnej podoby. Pohovory, schôdzky s potenciálnymi partnermi či sponzormi, pravidelné stretnutia so spolupracovníkmi či naše vzdelávacie prednášky a kurzy, všetko sa to zrazu musí odohrávať prostredníctvom nástrojov k video hovorom.

Ukázalo sa však, že tieto video hovory sa dosť líšia od „Face to Face“ stretnutí. Napriek tomu, že sa témy a účastníci viac menej nemenia, pre prítomnosť kamery je to všetko trochu iné. 

Neustále sa pýtate sami seba: „Kam sa mám pozerať?" či „Čo mám robiť s rukami?" alebo Neusmievam sa málo?". Správna reč tela na pracovnom stretnutí veľa napovie. Ukáže nielen to či ste nervózny, ale aj to či počúvate to, čo hovoria ostatní, a hlavne či vás to zaujíma.

Zlepšite preto svoju neverbálnu komunikáciu pomocou týchto 10 praktických rád, vďaka ktorým budete pôsobiť profesionálnejšie na všetkých vašich online pracovných stretnutiach:

1.    Pri otázkach sa nakloňte ku kamere

Nenakláňajte sa ale príliš blízko ku kamere. Nakloňte sa iba tak, aby ste vyvolali dojem, že keď sa vás niekto niečo pýta, má vašu plnú pozornosť.

2.    Udržujte očný kontakt

Keď hovoríte vy, tak sa vždy dívajte do kamery. Bude to pôsobiť prirodzenejšie. Podľa Lidsay Craffordovej môžete použiť aj zobrazenie mriežka. Umožní vám to sledovať mimiku všetkých členov schôdzky, tak aby ste videli ako reagujú na to, čo hovoríte.

3.     Celý čas sledujte video hovor

Craffordová tiež upozorňuje na to, že aj keď práve nehovoríte, stále musíte sledovať monitor. Ostatní ľahko zistia či sa dívate na svoj telefón alebo dávate pozor.

4.    Zrkadlite

Podľa ezTalksu vám zrkadlenie pohybov a drobných gest môže pomôcť si s ostatnými vytvoriť vzťah a prebudiť v nich sympatie. Dôležité je to ale robiť nenútene.

5.    Profesionálne sa oblečte

Známa lektorka a spíkerka Carol Kinsay Gomanová odporúča sa pri výbere oblečenia na video hovor vyhnúť bielej farbe a oblečeniu so vzorom. Naopak odporúča si obliecť pastelové a jasné farby. Taktiež radí vyhnúť sa aj výrazným šperkom a doplnkom.

6.     Pozor na prekrížené ruky

Dajte si pozor na to, aby ste nemali počas video hovoru prekrížené ruky. Chcete predsa budiť dojem otvorenosti a komunikácie.

7.     Snažte sa tváriť prívetivo a jemne sa usmievajte

Prívetivý výraz tváre môžete dosiahnuť jemným úsmevom a miernym zdvihnutím obočia. Natrénujte si to pred video hovorom pred zrkadlom, aby ste nevyzerali neprirodzene a kŕčovito. Vyhýbajte sa mračeniu zatiaľ, čo ostatní hovoria. Vždy si pamätajte, že máte na tvári kameru. Ak si dáte pozor na to ako sa tvárite a budete sa usmievať, tak konverzácia prebehne hladšie a bude pôsobiť aj pozitívnejšie.

8.    Majte pod kontrolou svoje ruky

Výskum University of Cambridge zistil, že nervózni ľudia majú väčší sklon sa ukľudňovať pomocou gest ako uhladzovanie obočia, hryzenie si spodnej pery či jemného ťahania sa za ušné lalôčiky. Trenie spánkov či koreňa nosa a kontrola nechtov zas môže ostatným vysielať signál, že sa nudíte. Taktiež im to môže tak pripadať, keď sa opierate o ruky. Ak sa chcete vyhnúť vysielaniu týchto nesprávnych signálov, tak je najbezpečnejšie nechať ruky voľne na stole.

9.     Stojte rovno a vzpriamene

Správne držanie tela vám pomôže podľa Gomanovej zvýšiť sebavedomie, čo dodá i odvahu sa viac zapojiť, a byť počas video hovoru aktívnejší. Budete zároveň vyzerať viac zaujato. Súvisí to s konceptom Power Posing. Podľa tejto techniky, ak vydržíte dve minúty v otvorenej pozícií (ruky v bok, rozpaženie), tak sa vám zmení nálada, a budete sa cítiť a pôsobiť sebavedomejšie.

10.  Pokúste sa uvoľniť

Vaša reč tela veľa napovie ostatným nielen o vás, ale aj o tom ako sa práve cítite. Nenechajte sa preto rozhodiť zmenou miesta či novými technológiami. Pokúste sa uvoľniť. Všetko bude v poriadku.

Ak vám ale tieto tipy nestačia, a prezentovanie či komunikácia online je pre vás stále stresujúca a zaťažujúca, tak sa obráťte na nás. Radi vám poradíme ako vylepšiť konkrétne vaše prezentačné zručnosti a zmeniť neverbálne signály, ktoré ostatným vysielate.

Autor: Eva Medzihorská/ Brand manager, Friendly media