Príprava na dôležitú prezentáciu : Čo nepodceniť?

Určite ste už zažili prezentáciu, keď bol prednášajúci nervózny, potil sa, triasli sa mu ruky alebo svoj očný kontakt  nedokázal udržať za žiadnu cenu. V horšom prípade ste si takú nepríjemnú prezentáciu zažili aj vy sami. 

Pri správnej príprave a tréningu budete maximálne cítiť slabé chvenie v žalúdku. Stačí ak nepodceníte týchto 13 bodov správnej prípravy vašej prezentácie. Naša šťastná trinástka vám pomôže nájsť pevné ťažisko pri budúcej dôležitej prezentácií.
 

1.     Prípravu začnite otázkou Prečo?

Ujasnite si k čomu vaša prezentácia slúži. Čo ňou chcete zmeniť či získať? Chcete predať produkt či službu? Získať potenciálnych investorov? Prečo práve vy by ste ich mali osloviť? Prečo práve váš produkt či služba?

 

2.     Stanovte si ciele prezentácie

Premyslite si aké vedľajšie ciele má vaša prezentácia. Chcete aby vás po prezentácií poslucháči oslovili pre viac podrobností alebo by ste im chceli predať skúšobný mesiac? Prispôsobte tomu celú vašu prezentáciu a záverečnú výzvu k akcii.

 

3.     Vypichnite jeden až tri kľúčové body

Vypichnite si v prezentácií kľúčové body, ktoré potom zdôrazníte pri prezentovaní. Môže byť užitočné opýtať sa aj kamaráta či spolubývajúceho či vaše posolstvo z prezentácie pochopil.

 

4.     Naučte sa mechanicky nečítať slajdy

Nevyužívajte slajdy ako čítačku. Sústreďte sa radšej na svoje poznámky. Bude to pôsobiť profesionálnejšie.

 

5.     Zjednodušte vizuál vašej prezentácie

Stavte na jednoduchosť. Používajte čisté snímky s jednou hlavnou myšlienkou v nadpise a s jedným obrázkom. Udrží to pozornosť vášho publika.

 

6.     Nepoužívajte odrážky

Ak nepoužijete odrážky, je ťažšie zostaviť dobrý snímok v prezentácií. Zaberie to viac času, ale je to lepšie pre vašu prípravu a argumentáciu. Poslednou výhodou je, že sa odlíšite od ostatných.

 

7.     Pripravte si odpovede na nepríjemné a zložité otázky

Pripravte si odpovede na otázky, ktoré vám publikum pravdepodobne položí. Môžete ich pridať aj do vašej prezentácie ako tie najkritickejšie problémy. Tým, že ich budete mať vopred pripravené dokážete, že máte k vašej práci skutočne profesionálny prístup.

 

8.     Vytvorte si vlastné otázky

V prípade, že sa v priestore na otázky bude publikum zdráhať niečo opýtať je dobré mať vopred pripravené vlastné otázky. Vyhnete sa tak trápnemu tichu. Vlastné otázky môžete uviesť vetou „obvykle sa ma pýtajú na...“ alebo „ďalšie vec, ktorá vás možno zaujíma je...“.

 

9.     Nahrajte svoju prezentáciu na video

Nahrajte si svoju prezentáciu na video, a potom si to pustite. Uvidíte sa ako vás vidia ostatní. Pomôže vám to zapracovať na opakujúcich sa slovách či na držaní tela.

 

10. Odprezentujte to nanečisto kamarátovi či partnerovi

Požiadajte spolubývajúceho či partnera o spätnú väzbu. Ak pochopí hlavné myšlienky vašej prezentácie na prvýkrát viete, že ste prípravu zvládli.

 

11. Sledujte prezentácie iných

Sledovať prezentácie ostatných môže pre vás veľmi užitočné. Uvidíte ako ostatní speakri prezentujú svoje myšlienky či ako komunikujú so svojím publikum. Môžete od nich to dobré „odkukať “a inšpirovať sa.

 

12. Navštívte kurzy herectva alebo improvizácie

Zainvestujte do kurzov herectva, improvizácie či práce s hlasom. Zužitkujete to nielen pri prezentovaní, ale aj na pohovore či pri vypýtaní si vyššieho platu od nadriadeného. Budete pôsobiť sebavedomejšie a presvedčivejšie.

 

13. Verte si a pred prezentáciou si oddýchnite

Dôverujte si. Opakujte si, že ste prípravu nepodcenilima poctivo ste sa na prezentáciu prichystali. Pred prezentáciou sa najedzte, oddýchnite si. Nemá zmysel si do poslednej chvíle opakovať dookola, čo presne poviete.


Napadá vás ešte nejaký tip na to, čo je dobré nepodceniť pri príprave? Napíšte nám a spolu môžeme rozšíriť našu šťastnú trinástku adekvátnej prípravy na prezentáciu.

 

Autor: Eva Medzihorská/Brand manager, Friendly Media